Ja rozpakować i spakować pliki na serwerze nazwa.pl ?

Nazwa.pl  to jedna z najpopularniejszych firm na rynku polskim, która dostarcza usługi hostingowe, domeny internetowe oraz inne usługi związane z posiadaniem  lub tworzeniem stron internetowych. Odnośnie przyjazności tego serwisu  i usability, można by było napisać książkę, ale w tym wpisie zajmiemy się czymś innym.

Normalną rzeczą jest to, że chcąc stworzyć stronę opartą o jakiś system cms trzeba go przesłać na serwer. Najczęściej ma on tysiące plików. Każdy system cms jest spakowany w paczce skompresowanej w jakimś formacie .zip lub tar.gz.

Większość firm hostingowych ma panel ftp online, gdzie można przesłać pliki usunąć z serwera itd.  W takim wypadku wrzucamy taką paczkę na serwer i chcielibyśmy ją rozpakować. I tu się zaczyna problem znaczna część usługodawców umożliwia rozpakowanie plików na serwerze, ale nie nazwa.

Ja sobie poradzić z rozpakowaniem plików na serwerze ? 

Tworzymy plik np: unzip.php wklejamy poniższy  kod i wysyłamy go na serwer do katalogu w którym znajduje się nasze archiwum.

1
2
3
<?php
system ("unzip -o nazwa_pliku.zip");
?>

Aby uruchomić rozpakowanie należy wejść na adres powyższego pliku np:

1
www.adres_strony.pl/unzip.php

Wszystko zostanie rozpakowane zgodnie ze strukturą katalogów w archiwum.

Jak spakować pliki na serwerze nazwa ?

A teraz mamy inną sytuację mamy katalog tysięcy plików no i oczywiście pobranie każdego z nich oddzielnie zajmie bardzo dużo czasu. Aby sobie z tym poradzić potrzebujemy kolejnego pliku który umożliwi nam spakowanie folderu do archiwum zip.

Tworzymy plik zip.php wklejamy poniższy kod i wysyłamy go na serwer ftp do katalogu nadrzędnego nad katalogiem który chcemy spakować.

1
2
3
<?php 
system("zip -r nazwa_archiwum.zip nazwa_katalogu");
?>

Aby uruchomić pakowanie folderu należy wejść na adres powyższego pliku np:

1
www.adres_strony.pl/zip.php

Wszystko zostanie spakowane zgodnie ze strukturą katalogów na serwerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *