Jak przyspieszyć indeksowanie strony internetowej.

Jak poprawić indeksowanie strony internetowej w Google?
Często zależy nam na tym, aby strona szybko się indeksowała. Jest to szalenie ważne wśród portali internetowych, które oferują nam newsy, ale także przy sklepach internetowych, gdzie konkurencja oferuje podobne lub identyczne produkty, a wygrywa przecież ten kto jest szybszy. 🙂

-Ok wiemy, że to jest ważne, ale jak?

Jak usprawnić indeksowanie strony w Google ?

Temat, rzeka… , a poważnie 🙂 nie taki diabeł straszny jak go malują, ale od początku.

Najpierw trzeba, sobie zadać pytanie.

Jak sprawdzić ile stron naszej witryny jest w indeksie Google?

Jedną z metod jest wpisanie w polu wyszukiwarki np. site:in-ego.pl niestety w tym wypadku wynikiem będą także sub domeny zawarte w naszej domenie (oczywiście jeżeli takie istnieją), w moim przypadku np. demo.in-ego.pl. Osoby które mają zaindeksowaną stronę z sub domeną www mają łatwiej, im zostaną wyświetlone tylko strony np. www.in-ego.pl i w tym wypadku przydaje się przekierowanie 301. Innym sposobem, aby sprawdzić ile stron zostało zaindeksowanych ( nie jakich ) jest po prostu wejście w webmasters tools od googla. Wybieramy Indeks Google i mamy piękny wykresik wraz z liczbą zaindeksowanych stron.

Dobra ale do sedna

Jak poprawić szybkość indeksowania strony www?

Na szybkość indeksowania stron, podstron, ma wpływ wiele czynników. Zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na unikalność. Tytuł i treść… powiedzmy szczerze Google KOCHA UNIKALNOŚĆ. Więc tworząc kolejną stronę ze stanikami zadbajmy, by produkty miały unikalne nazwy i opis. Nie powielaj od konkurencji, nie kopiuj. Dzięki unikalności zdobywasz, co najmniej dwie rzecz, pierwsza to pozycjonowanie, druga to sprawny marketing. ( Przecież koniec końców, na stronę produktu wchodzi twój klient i chce dowiedzieć się czegoś o tym, co kupuje.)

Tworząc kolejne podstrony oczywistą rzeczą jest, że nowa podstrona będzie miała niższy PageRank od strony głównej. Dlatego, też powinniśmy zadbać o linkowanie ze strony głównej na nowe linki, aby robot ich nie pominą. Z pomocą nam tu przychodzą gotowe rozwiązania systemowe, które na pewno nie raz widzieliście na stronach np. bloki nowości, różnego typu slidery, itp.

Następną ważną sprawą, tyczącą się głównie sklepów internetowych, jest odpowiednia edycja pliku .htaccess . Wiele sklepów w linkach stosuje id sesji, aby „śledzić” zakupy klientów. Źle to wpływa na indeksację strony, kiedy google zamiast chodzić po stronach produktowych chodzi po wygasłych sesjach. Nie tylko nic na tym nie zyskujemy lecz wręcz odstraszamy klienta, który przez przypadek trafi na taką stronę.

Na pewno jedną z ważniejszych części strony internetowej jest mapa strony. Sitemap, bo tak nazywamy ją z angielskiego służy robotowi nie tylko do zdobycia linków, ale także informowany jest o strukturze linków na stronie. Warto zwrócić uwagę na to, że czym innym jest mapa strony widoczna dla użytkownika w formacie .php, czy .html, a czym innym jest strona przygotowana specjalnie robotowi wyszukiwarki. Sitemap (mapę strony), którą odczytuje robot generujemy do pliku .xml

Czy warto mieć mapę strony w formacie .php lub .html ?
Tak, warto. To dodatkowa strona, dla robota który sobie po niej pochodzi i możliwe, że dzięki właśnie temu zaindeksuje nam więcej stron. Jest to dodatkowa korzyść dla naszych klientów, którzy może właśnie w ten sposób szybciej odnajdą to czego szukają. Link do mapy strony powinien być umieszczony w widocznym miejscu w nagłówku strony bądź w stopce i wg Google nie powinien zawierać więcej niż 100 linków.

Jak wygenerować mapę strony w formacie HTML, ?
Najczęściej macie dostępną taką funkcję w swoich systemach zarządzania treścią ( CMS-ach), ale jeżeli takiej funkcji nie posiadacie, wtedy zostaje wam utworzenie jej ręcznie lub skorzystanie z generatorów dostępnych w sieci.

Jak wygenerować mapę strony w formacie XML ?
Sytuacja wygląda podobnie jak powyżej, więc nie będę się powtarzał. Jednak przy mapach stron w formacje xml możliwa jest dodatkowa opcja. Z pomocą przychodzi nam Xenu który to umożliwia nie tylko stworzenie mapy w formacie xml, ale także przetestowanie wszystkich linków na naszej witrynie pod względem działania. Po utworzeniu takiego pliku należy go umieścić na serwerze (no chyba, że zrobił to za nas system cms ) naszej witryny. Plik mapy powinien znajdować się w katalogu głównym naszej strony internetowej. Pamiętaj, że nie powinien jej blokować plik robots.txt, a także nie należy umieszczać linku do niego na stronie. Plik ten nie jest przeznaczony dla użytkowników, a dla robota. Następnie taką mapę strony należy zgłosić do wyszukiwarki, przy użyciu Google webmaster tools. Jeżeli mapę tworzymy ręcznie powinna ona być aktualizowana, przy każdym dodaniu nowych treści, aby robot dowiedział się, że pojawiło się coś nowego w witrynie.

Optymalizacja witryny
Strona powinna być zbudowana zgodnie z obowiązującymi standardami. Dzięki temu robotowi łatwiej chodzi się po naszej witrynie, a co za tym idzie łatwiej indeksuje podstrony. Odpowiednie meta tagi informujące o elementach na stronie nie tylko wpływają na indeksację, ale także na pozycję witryny w sieci.

Częstotliwość publikacji
Wiadome, że czym częściej tym lepiej, jednakże, nie zapominajmy o tym, że treść, którą tworzymy powinna być odpowiedniej jakości. Strony tworzą ludzie dla ludzi, a nie dla pożywki Googla. Dlatego publikujmy treści wartościowe na dłuższą metę bardzo nam się to opłaci. Regularne wprowadzanie treści na stronę informuje robota, że należy naszą stronę po prostu odwiedzać częściej.

Co zrobić jeżeli nie wystarcza zgłoszenie mapy strony, aby przyspieszyć indeksowanie?

jeżeli nam to nie wystarcza i chcemy natychmiastowej indeksacji konkretnego linku, możemy skorzystać z narzędzi googla i przesłać ręcznie. Indeksowanie takiego linku zajmuje dosłownie chwilę, ale ma ograniczenia. Możemy dokonać 500 takich indeksacji w miesiącu lub 10 jeżeli chcemy także zaindeksować linki umieszczone bezpośrednio na danej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *